Badania naukowe - wzrost osoczowego stężenia sRAGE u chorych hemodializowanych
Ważna jest nie tylko dieta.

Prozdrowotny styl życia u osób z przewlekłą niewydolnością nerek w sposób istotny może poprawić metabolizm organizmu - wynika z analizy badawczej nad grupą 50 chorych.

Każda forma aktywności fizycznej połączona z dietą poprawia jakość życia i je wydłuża - to powszechnie dobrze znany fakt. Nie do końca znane są jednak mechanizmy tego fenomenu.

Co najmniej trzy razy w tygodniu uprawiali też różne formy aktywności fizycznej dostosowane do ich aktualnego stanu zdrowia. Chodziło o co najmniej półgodzinny jogging, spacer, jazdę na rowerze czy pływanie. Podczas 12-tygodniowych badań wszyscy uczestnicy projektu pozostawali pod stałą opieką nefrologa.

- Uzyskane wyniki zaskoczyły nas wielkością wzrostu ochronnego sRAGE we krwi uczestników. Badanie dowodzi, że prozdrowotny styl życia u osób dializowanych w sposób istotny wpływa na osoczowe stężenie badanego białka, które bez wątpliwości poprawia metabolizm organizmu - komentuje dr n. med. Leszek Niepolski.

Członkowie studenckiego koła naukowego Fizjom przy Wydziale Lekarskim na Poznańskiej Akademii Medycznej pod kierunkiem dr n. med. Leszka Niepolskiego postanowili przyjrzeć się zależności pomiędzy zdrowym stylem życia, a wybranym parametrem metabolicznym – rozpuszczalnym receptorem dla końcowych produktów zaawansowanej glikacji (sRAGE).

Receptor sRAGE to białko, które odgrywa istotną rolę w wielu procesach metabolicznych. Jego osoczowe stężenie koreluje z wieloma patologiami klinicznymi. Między innymi przeciwdziała zgubnym dla komórek stanom zapalnym.

Czy można spowodować wzrost stężenia ochronnego sRAGE u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek? Analizą badawczą studenci i lekarze objęli grupę 50 hemodializowanych osób. Przez 12 tygodni uczestnicy projektu stosowali dietę opracowaną przez dietetyka pod kątem potrzeb osób dializowanych. Jedli m.in. posiłki bogate w błonnik, tłuszcze roślinne, chude mięso. A ubogie w tłuszcze zwierzęce,  fosfor, sód, potas, a także cukier i sól.

Wstępne doniesienia z badania "Wpływ prozdrowotnego stylu życia na osoczowe stężenie rozpuszczalnego receptora dla końcowych produktów zaawansowanej glikacji (sRAGE) u chorych hemodializowanych” zostały zaprezentowane przez jednego ze studentów kierunku lekarskiego PAM - Szymona Jęśko-Białka - na VII Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Badania, innowacje i pasje z perspektywy młodego naukowca” w Krośnie. Praca zdobyła główne wyróżnienie.

Na zdjęciu: dr n. med. Leszek Niepolski

Dr Leszek Niepolski Guest Editorem w Specjalnym Wydaniu Biomedicines