Psychodietetyka

Poznań
Poznań - informator
Poznaj kierunek Psychodietetyka
TRYB: HYBRYDOWY
Cel studiów
Studia podyplomowe w zakresie psychodietetyki są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wsparcie w zakresie edukacji i poradnictwa dotyczącego emocjonalnych uwarunkowań odżywiania. Nadwaga i otyłość to problemy coraz mocniej dotykające współczesnych społeczeństw wysokorozwiniętych. W Europie już ponad 50% dorosłych cierpi na nadwagę lub otyłość. W minionych epokach niedobory żywności były zjawiskiem powszechnym, nierzadko zdarzały się także okresy głodu. Dzisiaj żywność jest wszechobecna, zwłaszcza niezdrowe przekąski są dostępne na wyciągnięcie ręki. Stres, brak ruchu, nadmiar bodźców i reklama powodują, że współczesny człowiek dostarcza organizmowi zbyt duże ilości kalorii. Naukowcy alarmują, że w krajach z wysokim odsetkiem osób z nadwagą i otyłością ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny jest aż o ponad 20% większe niż w pozostałych regionach. Innym coraz częściej obserwowanym problemem są psychogenne zaburzenia odżywiania. Cierpienie osób dotkniętych bulimią, lub anoreksją jest problemem, na który jako społeczeństwo nie możemy patrzeć obojętnie.
Z drugiej strony rośnie zainteresowanie zdrowym stylem życia i zdrową dietą. Choć ten trend cieszy, trzeba zauważyć, że istnieje wiele nieporozumień i przekłamań związanych ze zdrowym odżywianiem. Również w tym obszarze potrzeba odpowiednio wykształconych i przygotowanych specjalistów, którzy mogliby zająć się edukacją i poradnictwem w zakresie dążenia do zoptymalizowania diety i stylu życia z uwzględnieniem uwarunkowań psychicznych.
Podczas studiów słuchacze nabędą umiejętności pracy z osobami z różnego rodzaju problemami dotyczącymi odżywiania i aktywności fizycznej, a także będą mieli możliwość poznania podstaw prawa medycznego i zagadnień z obszaru zdrowia publicznego. Ponadto opanują umiejętności prawidłowej i skutecznej komunikacji z pacjentem i udzielania mu niezbędnej pomocy z wykorzystaniem różnorodnych technik.
Absolwenci zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.:
- Uwarunkowań prawnych zawodu dietetyka
- Kodeksu etycznego zawodu dietetyka
- Założeń zdrowia publicznego w zakresie promowania zdrowego stylu życia
- Chorób dietozależnych i zaburzeń odżywiania
- Psychologicznych aspektów odżywiania
- Podstaw fizjologii żywienia i aktywności fizycznej
- Diagnozy zaburzeń odżywiania
- Metod skutecznej redukcji wagi i zmiany nawyków żywieniowych oraz w zakresie aktywności fizycznej
- Nowoczesnych form wsparcia pacjentów z różnego rodzaju problemami w obszarze diety i aktywności fizycznej.
Adresaci
Studia przeznaczone są dla:
- lekarzy
- dietetyków
- psychologów
- pedagogów
- wszystkich, którzy na co dzień spotykają się z problemami osób potrzebujących wsparcia w rozwiązywaniu psychogennych problemów z odżywianiem
Program nauczania
Program obejmuje 2 semestry nauczania, na które składa się:
- 180 godzin dydaktycznych
- 40 godzin praktyk
Zajęcia odbywają się w formule hybrydowej raz w miesiącu w soboty i niedziele w godzinach od 8.00 do 18.00 oraz online na platformie ZOOM.
Koszt studiów: 10 rat x 550 zł
Opłata wpisowa wynosi 100 zł