Pedagogika

Poznań
Poznań - w skrócie
Najważniejsze informacje o kierunku
magister
Kształcenie kończy się napisaniem pracy dyplomowej (magisterskiej) oraz egzaminem dyplomowym
profil praktyczny
Absolwenci tego kierunku otrzymują gruntowne przygotowanie do pracy zawodzie
tryb studiów
Kierunek pedagogika prowadzimy w obu trybach: stacjonarny (dzienne) oraz niestacjonarny (zaoczne)
cztery semestry
Studia na kierunku Pedagogika trwają cztery semestry (dwa lata)
Poznań - informator
Poznaj kierunek Pedagogika
Pedagogika to kierunek interdyscyplinarny, dający absolwentom wszechstronne możliwości zatrudnienia oraz szanse dalszego rozwoju zawodowego, np. na studiach trzeciego stopnia (studiach doktoranckich) i studiach podyplomowych. Proponowane studia przeznaczone są dla absolwentów kierunku Pedagogika wszystkich specjalności oraz dla absolwentów innych kierunków z koniecznością zaliczenia, tzw. wyrównania kierunkowego według wymogów ustawowych. Ze względu na praktyczny profil kształcenia obowiązuje 380 godzin praktyk zawodowych. Absolwent kierunku Pedagogika studia II stopnia – posiada wiedzę, umiejętności oraz kompetencje – w zależności od ukończonej specjalności – do prowadzenia własnej działalności w zakresie opieki przedszkolnej, zyskuje możliwość zatrudnienia w placówkach wspierających, opiekuńczych, interwencyjnych, socjalizacyjnych, socjalnych i hospicjach, ma szanse podjąć pracę w Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Urzędach Pracy, Agencjach Zatrudnienia, Ośrodkach Pomocy Społecznej, organizacjach pozarządowych realizujących projekty aktywizacji zawodowej, działach HR przedsiębiorstw.
Poznań - specjalizacje
Specjalizacje kierunku Pedagogika
Doradca zawodowy i edukacyjny
Absolwent, który zrealizuje specjalistyczne zajęcia zawodowe w zakresie: doradca zawodowy i edukacyjny będzie posiadał* kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela doradcy zawodowego w szkołach i placówkach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Zdobyte w toku kształcenia wiedza, umiejętności oraz kompetencje społeczne umożliwią mu podjęcie pracy w różnego typu instytucjach edukacyjnych, a także organizacjach świadczących usługi na rzecz edukacji, organizacjach samorządowych i pozarządowych.
*dotyczy osób posiadających przygotowanie pedagogiczne zdobyte podczas studiów i stopnia; dla osób, które nie posiadają przygotowania pedagogicznego, oferujemy możliwość odbycia wyrównania kierunkowego.
Zarządzanie oświatą
Absolwent, który zrealizuje specjalistyczne zajęcia zawodowe w zakresie: zarządzanie oświatą będzie posiadał kwalifikacje do zarządzania publicznymi* i niepublicznymi placówkami oświatowymi. Zdobyte w toku kształcenia wiedza, umiejętności oraz kompetencje społeczne umożliwiają mu podjęcie pracy w różnego typu instytucjach edukacyjnych, a także organizacjach świadczących usługi na rzecz edukacji, organizacjach samorządowych i pozarządowych. Dodatkowo będzie posiadał kwalifikacje do ubiegania się o stanowiska kierownicze w instytucjach szkolnych, przedszkolnych i pozaszkolnych oraz zakładania własnych placówek oświatowych.
*dotyczy osób, które spełniają wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 10 stycznia 2023 r. W sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce
Pedagogika społeczna i resocjalizacja
Absolwent, który zrealizuje specjalistyczne zajęcia zawodowe w zakresie pedagogika społeczna i resocjalizacja będzie posiadał* kwalifikacje do podjęcia pracy w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i innych instytucjach opiekuńczych i resocjalizacyjnych. Zdobyte w toku kształcenia wiedza, umiejętności oraz kompetencje społeczne umożliwiają mu podejmowanie profesjonalnych działań w zakresie profilaktyki, diagnozy, kompensacji oraz resocjalizacji wobec jednostki i grupy społecznej. Jest także przygotowany do podejmowania szeroko pojętych działań z zakresu profilaktyki i terapii osób niedostosowanych społecznie oraz do pracy z nieletnimi i dorosłymi zagrożonymi wykluczeniem społecznym i marginalizacją.
*dotyczy osób posiadających przygotowanie pedagogiczne zdobyte podczas studiów i stopnia; dla osób, które nie posiadają przygotowania pedagogicznego, oferujemy możliwość odbycia wyrównania kierunkowego.