Filologia angielska

Poznań
Poznań - w skrócie
Najważniejsze informacje o kierunku
licencjat
Kształcenie kończy się egzaminem dyplomowym
profil praktyczny
Absolwenci tego kierunku otrzymują wstępne przygotowanie do pracy zawodzie
tryb studiów
Kierunek filologia prowadzimy w obu trybach: stacjonarny (dzienne) oraz niestacjonarny (zaoczne)
sześć semestrów
Studia na kierunku Filologia trwają sześć semestrów (trzy lata)
Poznań - informator
Poznaj kierunek Filologia angielska
Kierunek obejmuje specjalność Filologia Angielska. Absolwenci studiów filologicznych będą legitymowali się zbliżoną do rodzimej znajomością języka specjalności na poziomie co najmniej C1 (wg ESOKJ). Biegła znajomość języka będzie uzupełniona wiedzą o uczeniu się i nauczaniu języka obcego, a także znajomością literatury, historii i kultury kraju języka specjalności. Zdobyta wiedza i interdyscyplinarne umiejętności pozwolą absolwentom studiów na podjęcie pracy w szeroko pojętym sektorze prawno-biznesowym na stanowiskach, które wymagają komunikacji w języku specjalistycznym, w tym kompetencji interkulturowych oraz podstawowej wiedzy.
Poznań - specjalizacje
Specjalizacje kierunku Filologia angielska
Filologia angielska specjalność prawno-biznesowa
Absolwent zyskuje wiedzę i kompetencje przydatne w środowisku biznesowym, gdzie komunikacja w języku obcym odgrywa dużą rolę. Jest zaznajomiony z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa i z wiedzą z podstawowych dyscyplin prawa. Studenci realizują moduł przedmiotów prawnych oraz rozwijają w sposób szczególnie intensywny kompetencje komunikacyjne w zakresie języka biznesowego (zarówno z języka podstawowego, jak i dodatkowego). Umiejętności praktyczne doskonalą podczas praktyk odbywanych w kancelariach prawniczych, firmach lub instytucjach o zasięgu międzynarodowym.
Filologia angielska specjalność nauczycielska
Absolwent studiów I stopnia na kierunku Filologia angielska specjalność nauczycielska uzyskuje tytuł zawodowy licencjata. Dysponuje znajomością języka angielskiego w zakresie wszystkich umiejętności w mowie i w piśmie na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, co pozwala na swobodne posługiwanie się językiem obcym w kontaktach zawodowych i pozazawodowych. Posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa oraz historii i kultury krajów obszaru językowego. Oprócz wiedzy lingwistycznej absolwent zdobędzie także przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne. Studia stanowią podstawę, na której absolwent będzie rozwijał swoje kwalifikacje na studiach II stopnia. Zgodnie z Rozporządzeniem MEiN ws. kwalifikacji nauczycielskich, obowiązującym od 3 października 2023 r., nauczycielem specjalistą może zostać osoba, która ukończyła studia I i II stopnia lub jednolite studia magisterskie.