Ratownictwo Medyczne

Poznań
Poznań - з першого погляду
Основні моменти напрямку
licencjat
Kształcenie kończy się napisaniem egzaminem dyplomowym
profil praktyczny
Absolwenci tego kierunku otrzymują wstępne przygotowanie do pracy zawodzie
tryb studiów
Ratownictwo medyczne prowadzimy w obu trybach: stacjonarny (dzienne) oraz niestacjonarny (zaoczne)
sześć semestrów
Studia na kierunku Ratownictwo medyczne trwają sześć semestrów (trzy lata)
Poznań - інформатор
Вивчіть напрямок Ratownictwo Medyczne
Student zyskuje fachową wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu, umiejętności oceny pacjenta i rozpoznawania stanów nagłych oraz podejmowania niezbędnych interwencji medycznych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Absolwent kierunku jest również przygotowany do realizacji działań z zakresu dydaktyki ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego i organizacji systemu ochrony zdrowia. Znaczna część kształcenia prowadzona jest w formie zajęć praktycznych odbywających się w specjalistycznych, dobrze wyposażonych pracowniach oraz przy łóżku pacjenta, w placówkach klinicznych.
Perspektywy zawodowe
Ratownictwo medyczne
Ratownik medyczny jest samodzielnym pracownikiem ochrony zdrowia wyspecjalizowanym w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Jest często pierwszą osobą udzielającą profesjonalnej pomocy medycznej ofiarom wypadków i nagłych, ciężkich zachorowań. Do zadań ratownika medycznego należy m.in. zabezpieczenie osób znajdujących się w miejscu zdarzenia, podjęcie niezbędnych medycznych czynności ratunkowych oraz bezpieczny transport pacjenta do oddziałów ratunkowych lub wyspecjalizowanych jednostek leczniczych.
Absolwent kierunku Ratownictwo Medyczne jest przygotowany do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych, działających w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Centrach Zarządzania Kryzysowego, jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i pozostałych służb mundurowych; w charakterze instruktora pierwszej pomocy w: szkołach, jednostkach współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego i zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości, służbach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy; w charakterze koordynatora medycznego przy zabezpieczeniu imprez masowych.