Psychologia

Poznań
Poznań - с первого взгляда
Основные моменты направления
magister
Kształcenie kończy się napisaniem pracy dyplomowej (magisterskiej) oraz egzaminem dyplomowym
profil praktyczny
Absolwenci tego kierunku otrzymują gruntowne przygotowanie do pracy zawodzie
tryb studiów
Kierunek psychologia prowadzimy w obu trybach: stacjonarny (dzienne) oraz niestacjonarny (zaoczne)
10 semestrów
Studia na kierunku Psychologia trwają dziesięć semestrów (pięć lat)
Poznań - информатор
Изучите направление Psychologia
Psychologia to kierunek interdyscyplinarny, dający absolwentom wszechstronne możliwości zatrudnienia oraz szanse dalszego rozwoju zawodowego, np. na studiach podyplomowych. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów na kierunku Psychologia są przydatne w wielu obszarach, m.in.: pomocy medycznej, mediów, rekrutacji kadr, zarządzania, szkoleń, badania rynku, psychoedukacji i psychoprofilaktyki, pracy socjalnej, mediacji, pracy na rzecz wymiaru sprawiedliwości, policji i więziennictwa, oświaty i wychowania. Absolwent jest przygotowany do samodzielnej praktyki psychologicznej i współpracy w ramach zespołów interdyscyplinarnych. Zatrudnienie znajdzie, m.in. w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i oświacie (po uzyskaniu kwalifikacji), placówkach opiekuńczo-wychowawczych, szpitalach, ośrodkach realizujących poradnictwo indywidualne i rodzinne, ośrodkach pracy z osobami starszymi, itp.
Poznań - специализации
Специализации факультета Psychologia
Psychologia kliniczna
W ramach specjalności student nabywa gruntowną wiedzę i umiejętności z zakresu funkcjonowania jednostki w różnych środowiskach i grupach społecznych. Umie korzystać z narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie neuropsychologicznej oraz potrafi właściwie zinterpretować uzyskane wyniki. Absolwent potrafi zaprojektować i zrealizować działania w zakresie profilaktyki, diagnozy i terapii osób w różnym wieku oraz z różnymi dysfunkcjami.
Psychologia wychowawcza
W ramach specjalności student nabywa wszechstronną, pogłębiona wiedzę z zakresu psychologii rozwoju jednostki oraz sposobów jej funkcjonowania w różnych środowiskach i grupach społecznych. Student potrafi zaprojektować i zrealizować działania w zakresie pracy indywidualnej oraz pracy z/i w grupie. Zna i umie wykorzystywać psychologiczne narzędzia diagnostyczne oraz prowadzi działania psychoterapeutyczne w zakresie wsparcia jednostki, w tym jednostki o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Psychologia zdrowia
(specjalność dla studentów rekrutujących się na rok akademicki 2023/2024)
Celem studiów jest kształcenie psychologów pracujących w placówkach opieki zdrowotnej i zdrowia psychicznego w zakresie wsparcia i pomocy psychologicznej, promocji zdrowego stylu życia, edukacji zdrowotnej, profilaktyki i prewencji chorób.
W trakcie studiów słuchacze zapoznają się z opartą na dowodach, aktualną i praktyczną wiedzą na temat psychologicznych aspektów wspierania osób z chorobami przewlekłymi i pacjentów w procesie rehabilitacji oraz ich rodzin.
Uczestnicy studiów dowiedzą się jak motywować do zmiany stylu życia i jak wspierać osoby chore przewlekle w procesie terapii. Program studiów obejmuje ponadto przygotowanie do projektowania i realizacji programów prozdrowotnych dla różnych środowisk i segmentów populacji.
Podstawową korzyścią wynikającą z ukończenia studiów jest pogłębienie wiedzy w zakresie psychologicznych uwarunkowań zdrowia, choroby i leczenia oraz rozwijanie kompetencji w zakresie wsparcia psychologicznego pacjentów i ich rodzin.
Kierunek Psychologia zdrowia umożliwia rozwijanie kompetencji w zakresie: diagnozy psychologicznej, wsparcia psychologicznego pacjentów i ich rodzin, terapii psychologicznej, komunikacji medycznej w zespole, komunikacji z pacjentem i z rodziną pacjenta. Program studiów obejmuje również nowe zagadnienia w opiece nad pacjentem tj. wykorzystanie nowych technologii komunikacyjnych w pracy psychologa, uczestnictwo psychologa w opiece koordynowanej w zespołach interdyscyplinarnych.
Psychologia mediów i komunikacji
(specjalność dla studentów rekrutujących się na rok akademicki 2023/2024)
Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do realizacji zadań w zakresie wsparcia i pomocy psychologicznej związanej z komunikacją (w tym również z komunikacją w mediach społecznościowych), promocji dobrych praktyk w zakresie komunikowania się, edukacji związanej z płaszczyzną dialogu w małżeństwie, szkole, miejscu pracy, profilaktyki i prewencji problemów dotyczących porozumiewania się. Ponadto słuchacze uzyskają kompetencje i wiedzę w obszarze badania, diagnozowania i pomocy związanej z wpływem mediów tradycyjnych i nowych mediów na sferę emocjonalną, poznawczą i relacje międzyludzkie współczesnego człowieka.
W trakcie studiów słuchacze zapoznają się z opartą na dowodach, aktualną i praktyczną wiedzą na temat psychologicznych aspektów wspierania umiejętności komunikacji i dialogu z uwzględnieniem różnorodnych form komunikacji medialnej.
Uczestnicy studiów dowiedzą się jak identyfikować, interpretować i rozwiązywać problemy komunikacyjne, oraz jak pomagać m.in. ofiarom przemocy w mediach społecznościowych, czy też osobom uzależnionym od korzystania z Internetu.
Podstawową korzyścią wynikającą z ukończenia studiów jest pogłębienie wiedzy w zakresie psychologicznych uwarunkowań funkcjonowania komunikacji i mediów, a także w zakresie wsparcia, jakiego coraz częściej potrzebują ludzie żyjący w dzisiejszej obfitującej w możliwości, ale zarazem złożonej rzeczywistości medialnej.
Specjalność Psychologia mediów i komunikacji umożliwia rozwijanie kompetencji w zakresie: diagnozy psychologicznej, wsparcia psychologicznego w rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych i medialnych, oraz terapii psychologicznej. Absolwenci będą szczególnie poszukiwanymi specjalistami i ekspertami w zakresie komunikacji, komunikacji wewnętrznej, public relations itp.
Narzędzia od uczelni
IMAGO PRO z modułami SPSS
Uczelnia oferuje studentom i nauczycielom akademickim możliwość przeszkolenia i korzystania z IMAGO PRO z modułami SPSS. Jest to kompleksowe rozwiązanie analityczno-raportujące. Środowisko analityczne umożliwia eksplorację i przygotowanie danych oraz analizę wielowymiarową, czy budowanie modeli predykcyjnych. Dostęp do specjalistycznego oprogramowania IMAGO PRO został aktywowany w sali 202 przy ul. Bułgarskiej oraz w Czytelni przy Świerzawskiej.
Nasi informatycy zainstalowali oprogramowanie SPSS na 29 komputerach w czytelni na Świerzawskiej i w sali informatycznej na Bułgarskiej. Dostęp do stanowisk z oprogramowaniem dla studentów będzie możliwy w czasie zajęć dydaktycznych z metodologii i statystyki oraz w czasie godzin pracy biblioteki.
W ciągu roku akademickiego planujemy szkolenia dla studentów i pracowników w zakresie korzystania z programu. Zachęcamy młodych naukowców, aby już teraz zaczęli zapoznawać się z programem SPSS.